Това е поредната ни статия относно правилното и здравословното хранене. Отново наблягаме на полезните съвети относно съдържанието на разни съставки в хранителните продукти, които купуваме. Живеем в 21 век и не можем да избегнем всички изкуствени добавки, но поне можем да ограничим техния прием.
- Опитвайте се да купувате храни, които съдържат същите съставки, които използвате у дома. Не вярвам да използвате фумарична киселина, натриев метабисулфит и още някакви страни химични наименования.
- Когато четете етикетите на даден продукт обърнете внимание каква е първата съставка. Ако е захар и е в състава на зърнена закуска, черен шоколоад, диетична бисквита с по-малко мазнини – по-добре я върнете на рафта.
- Избягвайте продуктите, които имат прекалено много съставки на етикета си.
- Внимавайте за лоши съставки прикрити като растителни мазнини. Ако забележете, че на етикета пише „растителна мазнина“ това обикновено означава, че това е частично хидрирана соя и/или масло от памуково семе. Ако на етикета пише „хидрирана растителна мазнина“ то това означава че ще консумирате кокосово или палмово масло.
- Ако си купувате консервирани домати, особено под формата на готови сосове, обърнете внимание, че в 95% от тях се влага картофено нишесте.
- Избягвайте продукти, съдържащи изкуствени оцветители, изкуствени подсладители, нитрити, нитрати, сулфити, калиев бромат и растителна мазнина.
- Намалете, не минимизирайте,консумацията на продукти, които съдържат мононатриев глутамат), консерванти BHT (бутилхидрокситолуен), BHA (бутилхидроксианизол), TBHQ. Те представляват риск за здравето.
- Много често производителите на храни ни заблуждават относно хранителните стойности за порция. Обикновено те отбелязват каква е стойността за определен грамаж, който доста често се разминава с това, което реално ще консумираме.
Поздрави и успешно четене и справяне с изборите в магазина!